Mehānismi, kā prebiotikas uztur veselību un ārstē slimības

Mehānismi, kā prebiotikas uztur veselību un ārstē slimības

Prebiotikas, piemēram, galakto-oligosaharīdi (GOS), frukto-oligosaharīdi (FOS) un inulīns, sniedz daudzveidīgas veselības priekšrocības, darbojoties caur dažādiem mehānismiem organismā. Šie mehānismi palīdz uzlabot zarnu veselību, stiprināt imūnsistēmu, regulēt vielmaiņu un veicināt vispārējo labklājību.

 

Mehānismi, kā prebiotikas uztur veselību un ārstē slimības:

 1. Labvēlīgo Baktēriju Augšanas Veicināšana (A)

Prebiotikas selektīvi veicina labvēlīgo zarnu baktēriju, piemēram, Bifidobacterium un Lactobacillus, augšanu. Šīs baktērijas spēlē būtisku lomu zarnu mikrofloras līdzsvara uzturēšanā un patogēno mikroorganismu inhibēšanā. Palielinot labvēlīgo baktēriju skaitu, prebiotikas palīdz samazināt disbiozes risku un uzlabo gremošanas sistēmas veselību. Veselīga zarnu mikroflora ir saistīta ar uzlabotu barības vielu uzsūkšanos, zarnu-barjeras funkcijas uzturēšanu un stiprinātu imūnsistēmu .

 1. Zarnu Mikrofloras Balansēšana (B)

Prebiotikas palīdz uzturēt zarnu mikrofloras līdzsvaru, veicinot labvēlīgo baktēriju augšanu un nomācot patogēno mikroorganismu attīstību. Tas ir īpaši svarīgi, lai novērstu disbiozi, kas var izraisīt dažādas gremošanas problēmas, piemēram, iekaisuma zarnu slimības, uzpūšanos un diskomfortu. Līdzsvarota zarnu mikroflora veicina zarnu-barjeras integritāti, kas ir būtiska, lai novērstu patogēnu un toksīnu iekļūšanu asinsritē un tādējādi samazinātu iekaisuma reakcijas .

 1. Patogēnu Inhibēšana (C)

Prebiotiku fermentācijas rezultātā veidojas īso ķēžu taukskābes (ĪĶT), piemēram, butirāts, propionāts un acetāts, kas pazemina zarnu lūmena pH. Skābā vide inhibē patogēno mikroorganismu augšanu un kolonizāciju, tādējādi palīdzot uzturēt zarnu mikrofloras līdzsvaru. Patogēnu inhibēšana ir svarīga, lai novērstu infekcijas un uzturētu zarnu veselību. Turklāt, pazemināts pH zarnu traktā veicina minerālvielu, piemēram, kalcija un magnija, šķīdību un uzsūkšanos .

 1. Minerālvielu Šķīdības un Absorbcijas Palielināšana (D)

Prebiotiku fermentācijas produkti, piemēram, ĪĶT, palielina minerālvielu, piemēram, kalcija (Ca²⁺) un magnija (Mg²⁺), šķīdību un absorbciju. Šie metabolīti uzlabo minerālvielu transportēšanu un uzsūkšanos zarnu epitēlija šūnās, tādējādi veicinot kaulu veselību un novēršot minerālvielu deficītu. Palielināta minerālvielu absorbcija ir īpaši svarīga augošiem bērniem, sievietēm pēc menopauzes un gados vecākiem cilvēkiem, lai uzturētu stiprus kaulus un veselīgu metabolismu【4†source】.

 1. Enerģijas Avots Zarnu Epitēlija Šūnām (E)

Īso ķēžu taukskābes (ĪĶT), kas veidojas prebiotiku fermentācijas rezultātā, nodrošina enerģiju zarnu epitēlija šūnām. Šīs šūnas izmanto ĪĶT, piemēram, butirātu, kā galveno enerģijas avotu, kas palīdz uzturēt zarnu barjeras integritāti un funkcionalitāti. Enerģijas nodrošināšana zarnu šūnām ir būtiska, lai veicinātu zarnu gļotādas atjaunošanos un samazinātu iekaisuma procesus, kas var izraisīt zarnu caurlaidības palielināšanos un dažādas gremošanas problēmas .

 1. Tauku Metabolisma Regulēšana (F)

Prebiotikas ietekmē vielmaiņas ceļus, tostarp tauku metabolisma regulāciju, veicinot ķermeņa svara un vielmaiņas veselības uzturēšanu. Īso ķēžu taukskābes (ĪĶT), piemēram, propionāts, var samazināt tauku uzkrāšanos, veicinot tauku oksidāciju un enerģijas patēriņu. Prebiotikas var arī uzlabot lipīdu profilu, samazinot zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) holesterīna un triglicerīdu līmeni asinīs, kas palīdz samazināt aptaukošanās un ar to saistīto komplikāciju risku .

 1. Citokīnu Regulēšana (G)

Prebiotikas veicina citokīnu ražošanu, kas regulē imūnās atbildes un iekaisumu. Šis mehānisms ir svarīgs, lai uzturētu līdzsvaru starp pro-iekaisuma un pretiekaisuma signālu ceļiem, tādējādi nodrošinot optimālu imūnreakciju. Piemēram, ĪĶT, piemēram, butirāts un propionāts, stimulē pretiekaisuma citokīnu, piemēram, IL-10, ražošanu un samazina pro-iekaisuma citokīnu, piemēram, TNF-α un IL-6, līmeni. Tas palīdz samazināt iekaisuma reakcijas organismā un uzlabo imūnsistēmas darbību .

 1. Pretiekaisuma Citokīnu Stimulēšana (H)

Prebiotikas stimulē pretiekaisuma citokīnu (AIF-CYTK’s) ražošanu, kas uztur zarnu epitēlija homeostāzi un samazina iekaisumu. Tas ir būtiski, lai novērstu hronisku iekaisumu un ar to saistītās slimības, piemēram, iekaisuma zarnu slimības, metabolisma traucējumus un autoimūnās slimības. Pretiekaisuma citokīnu ražošana palīdz uzturēt veselīgu imūnsistēmu un novērst pārmērīgu iekaisuma reakciju attīstību .

 1. Mucīna Ražošanas Indukcija (I)

Prebiotikas inducē mucīna ražošanu enterocītos (zarnu epitēlija šūnās), kas aizsargā zarnu gļotādu un atbalsta barjeras funkciju. Mucīns ir būtisks, lai nodrošinātu zarnu gļotādas aizsardzību pret mehānisku bojājumu un patogēnu iekļūšanu. Uzlabota mucīna ražošana palīdz uzturēt zarnu veselību, samazinot iekaisuma risku un veicinot labvēlīgo baktēriju augšanu zarnās .

Atsauces

 1. Gibson G.R. and Roberfroid M.B. (1995). "Dietary modulation of the human colonic microbiota: introducing the concept of prebiotics." Journal of Nutrition.
 2. Slavin J. (2013). "Fiber and Prebiotics: Mechanisms and Health Benefits." Nutrients.
 3. Scott K.P., Gratz S.W., Sheridan P.O., Flint H.J., Duncan S.H. (2013). "The influence of diet on the gut microbiota." Pharmacological Research.
 4. Weaver C.M. et al. (2011). "Galactooligosaccharides improve mineral absorption and bone properties in growing rats through gut fermentation." Journal of Nutrition.
 5. Rastall R.A. and Gibson G.R. (2015). "Recent developments in prebiotics to selectively impact beneficial microbes and promote intestinal health." Current Opinion in Biotechnology.
 6. Causey J.L. et al. (2016). "Effects of dietary inulin on serum lipids in men and women with hypercholesterolemia." Nutrition Research.
 7. Ji et al. (2023). "Probiotics, prebiotics, and postbiotics in health and disease." MedComm.
 8. Mitesh Kumar Dwivedi et al. (2023). "Probiotics in the Prevention and Management of Human Diseases." Academic Press.
Back to all articles

add a comment